Valets resultat

TEK:s fullmäktige 2020-2023

 

TEK:s fullmäktigeledamöter och viceledamöter ordnade enligt jämförelsetal och enligt valområde och valförbund. Efter namnet kommer det personliga röstetalet. 

De ledamöter som blivit invalda för första gången till fullmäktige har ett (u) efter sitt namn. En del av de nya ledamöterna har dock deltagit i fullmäktigearbetet redan under den gångna perioden som viceledamöter eller har varit fullmäktigeledamöter under tidigare fullmäktigeperioder.

Läs mer om valet i TEK-tidningen. De valda ledamöterna has också samlats i detta pdf-dokument (på finska).

Antalet röster för alla kandidater finns tillgängliga i detta Excel-dokument.

 

Tekniikan Akateemiset ry:s valkrets

 

SÖDRA VALOMRÅDET

 

iTyö
Anu Vaari 77
Seija Kyhälä 76 (u)
Piri Harju 53
Iiro Auterinen 44 (u)
Timo Kallio 42 (u)
Viceledamöter
Mari Siivola 42
Kirsi Kaasinen 36
Noora Koskivaara 35
Bilal Atiye 35
Maija Leino 34
Veikko Porra 34

Kokoomus
Marjo Matikainen-Kallström 266
Sanna Perkiö 119
Lotta Forssell 92
Markku Markkula 91
Tero Anttila 76 (u)
Jouni Särkijärvi 75 (u)
Elina Wanne 62 
Janne Inkilä 55
Viceledamöter
Pirjo Kemppi-Virtanen 50
Petri Orava 49
Katja Rasi 47
Jussi Koskinen 46
Oskari Iivarinen 37
Mika Helenius 35
Eero Ojala 33
Juhani Horelli 30
Timo Nyman 27

SDP
Kaarin Taipale 41 (u)
Viceledamöter
Leena Westlund 32
Olli-Pekka Nyman 18

Yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki
Matti Carpen 111 (u)
Risto Linturi 108 (u)
Mikko Salminen 100
Timo Ali-Vehmas 81
Kristiina Hartikainen 74
Mikko Seppäläinen 68
Virpi Paavola 59 (u)
Yrjö Neuvo 48
Viceledamöter
Tarmo Savolainen 48
Reetta Grenman 47
Teemu Muukkonen 43
Olli Nurminen 39
Katja Vahtikari 37
Kirsti Miettinen 36
Sebastian Knight 36
Panu Sainio 36
Heikki Hämmäinen 35

Vihreät
Saara Hyrkkö 184
Jyrki Kasvi 159
Atte Harjanne 121 (u)
Viceledamöter
Mikko Viilo 50
Aino Tuominen 39
Janne Peltola 35
Riku Merikoski 34

TEKin Nuoret 
Juho Salmi 68
Pia Humalajoki 50
Sonja Heikkilä 47 (u)
Pauliina Mäkkeli 43 (u)
Essi Puustinen 41 (u)
Sini Piiparinen 37 (u)
Viceledamöter
Anabel Perez Diaz 35
Antti Saarinen 34
Erkka Mutanen 32
Pipsa Penttinen 32
Salum Abdul-Rahman 30
Aliisa Pietilä 30
Elina Honkanen 28

Vasemmisto
Noora Laak 124 (u)
Viceledamöter
Jani Poikela 22
Erkki Hiltunen 21

 

VÄSTRA VALOMRÅDET

 

iTyö
Hannu Eskola 74
Jari Nummikoski 68
Sanna-Maarit Salo 50 (u)
Viceledamöter
Kaisa Juva 39
Leena Näppi 38
Aimo Leskelä 37
Mikko Siitonen 31

Keskusta
Seppo Pietiläinen 37 (u)
Viceledamöter
Kirsi Hassinen 32
Timo Martikainen 31

Kokoomus
Antti Ivanoff 98
Johanna Ahopelto 56
Marjut Seppälä 55
Kari Jussila 45 (u)
Petri Nyberg 43
Viceledamöter
Tero Arvonen 37
Rauno Luoma 36
Juha Koski 36
Ari Anttila 34
Marianne Munkki 29
Matti Höyssä 28

Yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki
Arto Timperi 100
Mika Hannula 74
Hannu-Matti Järvinen 66
Mika Uusi-Pietilä 65
Markku Kivikoski 53
Hannu von Essen 51
Elina Sillanpää 49
Viceledamöter 
Sanni Kontinen 44
Essi Sarlin 44
Sanna Nokelainen 44
Ilkka Raatikainen 41
Heli Kellokoski 35
Ville Lahtinen 35
Minna Kantsila 31
Minna Takala 29

Vihreät
Minna Kilpala 74
Minna Haavisto 63 (u)
Viceledamöter 
Katja Nisumaa-Saarela 48
Hannele Piitulainen 42
Jakke Mäkelä 36 

TEKin Nuoret 
Suvi Salomaa 70
Maija Laine 55 (u)
Juho Liljeroos 41 (u)
Viceledamöter 
Markus Karppanen 40
Tomi Vaappo 40
Anna Kuusala 34
Essi Sariola-Leikas 32
 

ÖSTRA VALOMRÅDET

 

iTyö
Ari Korpelainen 65
Petro Julkunen 52
Viceledamöter
Sanni Väisänen 33
Juha Korpijärvi 32
Hannu Peni 15

Kokoomus 
Kimmo Koskinen 59
Mari Kallioinen 53 (u)
Viceledamöter
Jussi Kasurinen 29
Pekka Riiali 21
Petteri Laaksonen 21

Yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki
Risto Varala 60
Viceledamöter
Esa Halinen 36
Heli Viik 36

TEKin Nuoret 
Liisa Salminen 31 (u)
Viceledamöter
Tuuli Miinalainen 30
Topi Pekonen 29

 

NORRA VALOMRÅDET

 

iTyö
Marko Honkalampi 74
Hannele Aikio 40
Jaakko Savola 40 (u)
Viceledamöter
Esko Korhonen 40
Timo Kokkonen 40
Petri Aarnio 32
Mari-Selina Kantanen 25

Kokoomus
Mari-Leena Talvitie 113
Mikko Merihaara 85
Viceledamöter
Markku Hentilä 31
Timo Lindborg 17
Olavi Kangas 13

Vihreät
Jenni Pitko 76
Viceledamöter
Aino-Kaisa Manninen 20
Hannele Lampela 13 

TEKin Nuoret 
Maija Niemi 34 (u) 
Viceledamöter
Matti Särkelä 31
Kati Hannila 26

 

Tekniska Föreningen i Finland TFiF:s valkrets 

 

Tfifarna
Anne Granat-Jukakoski 113 (u)
Jimmy Nylund 96 (u)
Jenny Jensèn 91 (u)
Nora Möttönen 77 (u) 
Viceledamöter
Jens Back 69
Zacharias Aarnio 52
Petteri Suominen 27
Evgen Multia 4