För kandidaterna

Bekanta dig med de kandidatlistorna här och med valmaskinen här. Röstningsperioden i valet är 17.-30.3.2020. 

 

Kandidatuppgifter

 

Kandidatuppgifterna avser var och en kandidats valområde, valförbund och av valnämnden utfärdat kandidatnummer samt kandidatens förnamn, efternamn och hemort.

Kandidatuppgifterna har tryckts på kandidatlistor som har skickats till alla röstberättigade under veckan före valet. 

När man som kandidat godkänner sin kandidering tolkas man också ha godkänt att de egna kandidatuppgifterna publiceras på kandidatlistorna och att kandidatuppgifterna tillsammans med alla andra uppgifter som kandidaten har fyllt i valmaskinen publiceras på valsidorna. 

 

 

Annulering av kandideringen

 

Annulering av kandideringen är inte möjligt efter 26.2 kl. 12.00. 

 

Dataskydd

 

I TEKs val efterföljes dataskyddslagstiftningens bestämmelser och bl.a. dataskyddsprinciperna i enlighet med den allmänna dataskyddsförordningen. Du kan läsa mera om valens dataskyddsbeskrivning här (på finska)

 

Mera information 

 

Har du frågor når du TEKs valteam på adressen vaalit@tek.fi

Läs mera om fullmäktiges uppgifter här.

 

Valombudsmän till valförbund:

TFiFarna (TFiF-TEK medlemmarna): Kimmo Leveelahti, kimmo.leveelahti@kandu.fi, 040 555 5544

iTyö: Kirsi Kaasinen, kirsi.kaasinen@alumni.aalto.fi, 040 704 9720
Keskusta: Timo Huhtaluoma, timo.huhtaluoma@gmail.com, 040 506 4240
Kokoomus: Elina Wanne, elina@elinawanne.fi, 050 517 1171 
Sosialidemokraatit: Sami Lehtonen, sami.lehtonen@welho.com, 0400 530 744
TEKin Nuoret: Pia Humalajoki, pia.humalajoki@gmail.com, 040 569 2989
VasemmistoErkki Hiltunen, ehiltun@gmail.com, 0400 673 528
Vihreät: Aino-Kaisa Manninen, aino-kaisa.manninen@vihreat.fi, 040 568 9426
Yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki: Elina Honkala, elina.honkala@iki.fi, 040 861 4358

Du kan se hur vår nuvarande fullmäktige, styrelse och utskotten är sammansatta på adressen www.tek.fi/paatoksenteko (på finska).