Frågor och kontakt

TEKs valnämnd ansvarar för att ordna valet. Frågor i anslutning till valet kan sändas elektroniskt till adressen: vaalit@tek.fi eller alternativt ställas per telefon till TEKs kontor, tfn (09) 229 121.

 

TEKs valnämnd 2016 - 2017

ordförande:

Alari Kujala, Samlingspartiet, alari.kujala@pp.inet.fi
p. 0400 504 349

Ersättare: Elina Wanne
elina.wanne@rag.fi p. 050 517 1171

SDP
Sami Lehtonen
sami.lehtonen@vtt.fi,  sami.lehtonen@welho.com p. 0400 530 744

Ersättare: Maria Luoma-aho
maria.luomaaho@gmail.com, p. 044 307 1077

iTYÖ
Jukka Tolvanen 
jukka.tolvanen@fi.abb.com, p. 050 332 2897

Ersättare: Anu Vaari
anu.vaari@vtt.fi, p. 050 566 6629

TEKIN NUORET
Antti Castrén
antticastren@gmail.com, p. 050 599 7538

Ersättare: Pekka Leikas
pekka.leikas@iki.fi, p. 040 739 7360

YHTENÄINEN TEK JA TEEKKARIHENKI
Mikko Seppäläinen
mikko.seppalainen@gmail.com, p. 040 569 3932

Ersättare: Virpi Paavola
paavola@live.fi, p. 040 824 1825

KESKUSTA
Timo Huhtaluoma 
timo.huhtaluoma@ymparisto.fi, p. 040 506 4240

Ersättare: Markku Lämsä
markku.lamsa@tekes.fi, p. 040 501 5800

VIHREÄT
E. Juhani Tenhunen
e.juhani.tenhunen@gmail.com, p. 040 861 0723

Ersättare: Tuula Aaltola
tuula.aaltola@nokia.com, p. 040 725 5817

OPISKELIJAT
Tuomas Hirvonen
tuomas.hirvonen@student.tut.fi, p. 050 301 2800

 

TFIFARNA
Nora Ilivitzky
nora.ilivitzky@gmail.com, p. 040 743 4754

Ersättare: Annaleena Kokko
annaleena.kokko@vtt.fi, p. 040 536 3629

 

Vaalilautakunnan sihteeri    
Daniel Valtakari, TEK
daniel.valtakari@tek.fi
p. 040 772 0276  

Hallintosihteeri
Tuula Ruotsalainen, TEK
tuula.ruotsalainen@tek.fi  
p. 040 4823 400

I frågor rörande valet kan du kontakta Daniel Valtakari i TEKs valinfo under adressen vaalit@tek.fi eller ringa TEKs kansli på nummer (09) 229 121